Když se řekne Moravský kras, vybaví se každému z nás propast Macocha. Jedná se o nejhlubší propast v tuzemsku, jejíž název mohl vzniknout na základě pověsti o malém Martinovi a jeho nevlastní matce, která ho při sběru jahod strčila do hlubin této 138m hluboké propasti. Propast vznikla propadnutím stropu velké jeskyně, na jejím dně dodnes najdeme suť pocházející z propadu.
Nejvýznamnější krasové území střední Evropy
Moravský kras patří k nejvýznamnějším krasovým územím střední Evropy. Nachází se v něm na 1100 jeskyní, ale jen 5 je přístupných veřejnosti. Nejznámější, Punkevní jeskyně, kterými protéká říčka Punkva, se vyznačují možností kochat se jejich krásou z paluby lodičky a také se jimi dá dostat na dno propasti Macocha. Krom Punkevních jeskyní lze navštívit ještě jeskyni Balcarka, Kateřinskou jeskyni a Sloupsko-sošůvské jeskyně.
Moravský kras nejsou jen jeskyně a propast. V okolí se nachází i památky, které byste neměli minout. Jedná se především o zámek Rájec nad Svitavou, jehož historie sahá do 14. Století. Je vybudován ve stylu Ludvíka XVI., jeho interiéry jsou luxusně vyzdobeny majetkem rodu Salmů.
Jedním z nejstarších poutních míst u nás jsou Křtiny. Podle pověsti zde křtili slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj. V Křtinách vás zaujme Mariánský chrám z 18. Století z dílny Giovanniho Santiniho. Ale v Moravském krasu je toho k vidění více. Krom nádherné přírody můžete dále navštívit Františkovu huť v Josefově, Větrný mlýn v Rudicích, do malebného kraje se můžete rozhlédnout z rozhledny ve Veselicích. Po náročném dnu jistě využijete možnosti koupání v rybníku Olšovci.
Samozřejmě, že na výlet do Moravského krasu vám nebude stačit jen jeden den. Pokud chcete tento překrásný kout Moravy poznat do posledního kamínku, je na to třeba vícero dnů. Ubytovat se tak můžete v některém stylovém penzionu, osobně mám vyzkoušen Penzion Macocha v Blansku, kamarád byl nadmíru spokojen s ubytováním v Penzionu Karst. A abych nezapomněl, určitě si vemte kola, díky síti cyklostezek je bohatě využijete.