Napadlo vás někdy, odkud se berou dopravní značky? Vyrábí je nezávislé firmy, nebo je v Česku jenom jeden výrobce značek? Kdo je umisťuje? A kolik vlastně jedna taková značka stojí? Můžete si ji koupit?
Odpovědi na mnohé z těchto otázek by vám nabídla firma Top znak a také její e-shop. Snadno se tam přesvědčíte, že některé značky se dají pořídit i pod tisícovku. Obvykle záleží na jejich velikosti – čím větší značka, tím více materiálu se na ni spotřebuje a tím je logicky dražší. Mimochodem, dopravní značení se obvykle vyrábí z plechu, na který se pak lepí retroreflexní fólie s životností zhruba do 10 let. Značky musí být samozřejmě schváleny Ministerstvem dopravy ČR, takže ačkoliv je prodejců značek spousta, u všech dostanete ty stejné dopravní značky.
Značku mohou umístit pouze pověřené orgány
V e-shopu si sice značku můžete sehnat i vy, ale bude vám k ničemu. Nemáte totiž oprávnění ji nainstalovat nikam na komunikaci. Umísťování dopravního značení má na starost vlastník dané komunikace, což může být například stát (v případě dálnic a silnic I. třídy), kraj (silnice II. a III. třídy) či obce (místní komunikace). Dopravní značení si můžete sami pořídit a umístit v případě, že ho chcete postavit například ke komunikaci ve vašem firemním areálu.
Něco z e-shopu Top znak se vám přesto může hodit
Většina fyzických osob tedy značku nikdy v životě nekupuje, nemá k tomu důvod. Co by vás ale mohlo v e-shopu firmy Top znak zajímat, jsou parkovací sloupky a zábrany. Ty si jako soukromá osoba samozřejmě můžete pořídit a nainstalovat například před váš vjezd, kde vám neustále parkují cizí auta.
A co dělat, když se vám umístění značek nelíbí? Značka podle vás chybí, je umístěná na špatném místě, nebo úplně přebývá? Jestli se vám zdá, že dopravní značení Praha příliš nevychytala, případně nejste spokojení se značkou v okolí, kolem níž často jezdíte, obraťte se na vlastníka komunikace. Kdokoliv má právo podat žádost o změnu, je však potřeba ji důkladně odůvodnit.