Zdraví, Životní styl

Cvičení v těhotenství – ano, či ne?

Trendy v oblasti zdravého životního stylu se velmi rychle vyvíjejí, jaké jsou současné přístupy k pohybové aktivitě v těhotenství? Je vhodné nebo zdraví prospěšné v těhotenství cvičit, nebo se jedná o příliš rizikovou aktivitu?

Individuální faktory

Samozřejmě uvažujeme-li o vhodnosti pohybu nebo cvičení v průběhu těhotenství, je důležité přihlédnout k celkovému zdravotnímu stavu a celkové kondici. V případě některých typů rizikových těhotenství je dokonce jakýkoli pohyb kontraindikován. Pro většinu zdravých žen by však vhodné, pravidelné cvičení v těhotenství mělo být přirozenou součástí přípravy na porod a budoucí mateřství.

Pohyb před těhotenstvím

Při zvažování toho, zda je vhodné v těhotenství cvičit, je důležité se podívat na to, jak na tom byla nastávající matka před těhotenstvím. Pokud ani před otěhotněním pohybu příliš neholdovala, není vhodné s ním v těhotenství začínat. Na druhou stranu však platí, že těhotenství je fyzicky velmi náročné období a zejména jeho závěr, porod, je srovnatelný s vrcholovým sportovním výkonem (hovoříme-li o porodu přirozenou cestou). Proto pokud nechceme, abychom si z těhotenství odnesly bolavá záda a další problémy, je vhodné volit cílené a šetrné cviky posilující určité partie.

Velmi opomíjenými svalovými skupinami jsou svaly pánevního dna a svaly klenby nožní. Právě tyto svaly patří, spolu se svaly zádovými, k těm, které lze v těhotenství bez větších problémů procvičovat.

Neméně důležitou je však aktivita, která procvičuje sval srdeční – tedy rychlá chůze, plavání apod. Vyhnete se tím nežádoucím otokům nohou a křečovým žilám.

Proč a jak cvičit

Jak již bylo řečeno, těhotenství představuje značnou fyzickou zátěž. Nenese s sebou jen zvýšené nároky na kvalitní stravu a dostatek odpočinku, ale zatěžuje postupně všechny tělesné soustavy, včetně té pohybové.

Abychom zvládly během 9 měsíců přibrat značnou část naší předchozí hmotnosti tak, aby netrpěly záda nebo nohy, neměly jsme otoky nebo křečové žíly, je dobré věnovat se určitým druhům cvičení, a to v závislosti na konkrétním trimestru.

Obecně se doporučuje procvičovat všechny svalové skupiny a dodržovat pravidelný cvičební režim. I 15 minut denně je lepší než hodina dvakrát týdně. Skupiny, na které je třeba se zaměřit především, je již zmíněné pánevní dno, svaly zad a nohou – plosky nohou a lýtka. Do určitého týdne lze procvičovat i svaly břišní.

Ačkoli problematických těhotenství přibývá, těhotenství není nemoc a není důvod se během něj, vyjma extrémních příkladů, vzdávat pohybové aktivity, na kterou byla žena zvyklá. Pokud jste chodila plavat během těhotenství, choďte i nadále, pokud jste chodila posilovat, posilujte nadále, jen břicho posilujte jinými cviky bez zátěže.  Poslouchejte samu sebe, vnímejte, jak se cítíte, a tomu přizpůsobte i váš pravidelný pohyb.

Náročný totiž není jen poslední trimestr a porod, ale hlavně období po porodu. Usnadněte si vstup do svého mateřství tím, že se začnete na toto období po všech stránkách připravovat s předstihem.

Mohlo by zaujmout...