Děti

Víte, jaké příspěvky může od státu čekat maminka na mateřské?

Těhotenství je rozhodně jedno z nejkrásnějších období života, a to z toho důvodu, že jakmile uplyne, porodí žena své dítě, tedy zcela nového človíčka. A ačkoliv ten může přinášet radosti, je starost o něho poměrně finančně náročné, a tak je nezbytné vědět, jaké má vlastně maminka nároky na peníze, a to od státu. Takových příspěvků v těhotenství, a samozřejmě také v rodičovství existuje několik, a často je to byrokratická džungle, než se některé z maminek vůbec dozví, na co má nárok, a v jaké výši. Přesto jsou tyto peníze velmi důležité, jelikož bez nich by mnoho maminek pravděpodobně starost o dítě zvládnout nemohlo.

Mezi ty nejznámější příspěvky, které v našem právním státě existují, je známá mateřská. Ta je poskytována všem maminkám, a je používána jako náhrada příjmu, a to jak v době těhotenství, tak samozřejmě i v době po narození dítěte. Oficiálně se tento příspěvek jmenuje peněžitá pomoc v mateřství, a je určený všem maminkám, a to jak těm, které měli práci, tak i těm, které pracovali jako OSVČ. Na druhou stranu je nutné říci, že tato podpora nemusí být určena výhradně matce jako takové, ale může být dána i tomu, kdo dítě oficiálně převzal do péče.

Začátek tohoto příspěvku je datován od počátku 8. nebo 6. týdne, od termínu porodu. A v případě prvního dítěte trvá 28 týdnů, a v případě více dětí může trvat až 37 týdnů.

Druhým příspěvkem, který si lidé v souvislosti s mateřskou často pletou, je i takzvaná rodičovská. Ta je poskytována mnohem déle, a to až do čtyř let dítěte. Oficiální název tohoto příspěvku je rodičovský příspěvek, a je určený nejenom pro matku, ale i otce, popřípadě pěstouna. Opět platí, že je přiznávána k tomu, kdo se o dané dítě oficiálně stará. Samozřejmě v souvislosti s tím je stanovena i celá řada podmínek, které musí každý splnit. Maximální výše, kterou lze celkem vyčerpat, je 220 000 Kč.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × 3 =