Životní styl

Svatý Valentýn

Svatý Valentýn je svátkem všech zamilovaných. Někdo ho nadšeně slaví, jiný ho zarputile odmítá s tím, že jde o „americký svátek”. Ať už patříte do skupiny, která radostně chystá svému protějšku nějaký ten zamilovaný dáreček, nebo do té druhé, která v únoru míjí výkladní skříně obchodů plné srdíček bez povšimnutí, třeba si rádi přečtete, jak to s tím Valentýnem vlastně bylo.

Co se slavilo před Valentýnem?

Ačkoliv je tradice slavení svatého Valentýna poměrně dlouhá, jeho historické kořeny nalezneme ve starověkém Římě. Staří Římané se v únoru chystali na příchod jara, které bylo a je označováno jako období znovuzrození. Probíhaly různé očistné rituály domů, které se například vysypávaly solí a zvláštním typem mouky.  Slavili Lupercalie neboli „svátek lásky”. Pohanský svátek očištění a plodnosti.  14. února na počest bohyně Juno, ochránkyni žen a svateb a 15. pak na počest boha Lupercuse, který byl ochráncem dobytka. Cílem oslav bylo žehnání plodnosti a očištění lidu od zlých kleteb a neštěstí. Součástí slavností byl i obřad, tzv. loterie lásky, kdy dívky napsaly na papír své jméno, daly ho do džbánku a chlapci pak losovali. Ta, jejíž jméno si vytáhli, se stala jejich vyvolenou pro zbytek oslav. Katolická církev chtěla zatočit s populárním lidovým svátkem plodnosti, který byl velmi nemravný. Začal se hledat svatý zamilovaných, který by nahradil Lupercuse. Vhodný svatý byl nalezen v roce 496, kdy papež Gelasio zrušil původní svátek a začal kult svatého Valentýna. Duchovního, který byl zavražděn asi 200 let předtím.

 Svatý Valentýn

Život svatého Valentýna je historicky doložen. O jeho biskupském působení se vypráví mnoho legend. Tento muž byl knězem v době císaře Klaudia. Klaudius, byl velmi krutý a toužil vybudovat velkou a silnou armádu. Aby získal co nejvíce rekrutů, zakázal mladým mužům v celém Římě sňatky. Předpokládal, že ženatí muži nebudou chtít odcházet od svých rodin do války. Kněz Valentýn však navzdory tomuto nařízení dál potají mladé páry oddával, navíc je prý nabádal, aby ctili lásku a rodinu a do armády neodcházeli. Valentýn byl uvržen do žaláře, kde čekal na popravu. Během chvíle se prý u oken a dveří žaláře začaly objevovat malé dárky a dopisy od všech, kterým Valentýn pomohl, nebo se chystal pomoci. Dávali mu tak najevo, že stejně jako on věří na lásku. I Valentýn poznal tu svou – zamiloval se totiž do dcery žalářníka. Než byl odveden na popraviště, zanechal jí podle legendy dopis, ve kterém jí vyznal lásku. Byl podepsaný „Od Tvého Valentýna“. Právě tento dopis, bývá považován za první historickou valentýnku. Tak se Svatý Valentýn z Termini stal patronem a ochráncem zamilovaných.

Valentýnské symboly

Mnoho lidí dnes za tímto svátkem vidí komerční nesmysl. Pravda je však jiná. Mezi časté symboly tohoto svátku patří srdíčka, květiny, amorci, holubičky a labutě. Proč právě labutě? To, protože si vybírají partnera na celý život, a tudíž představují věrnost.
Za zmínku stojí i zajímavost o tom, kde se vzaly tzv. valentýnky, zamilovaná přáníčka, které si nejen zamilovaní na svátek svatého Valentýna vyměňují. Celosvětové valentýnské šílenství má na svědomí americký výrobce vánočních pohlednic Walter Scott, který se na počátku 20. století ocitl na pokraji bankrotu. Vymyslel tedy obnovu tradice svátku zamilovaných a k němu určených pohlednic. Walter Scott tak odvrátil bankrot, zněkolikanásobil své zisky a tradice svátku zamilovaných zdomácněla po celém světě a přetrvává déle než jedno století.
U nás se Valentýn rozšířil až po roce 1989. A jak se vlastně slaví? Tradičně si zamilovaní dávají drobné dárky, posílají dopisy či přáníčka, ženy dostávají květiny. Ale není to jen o dárcích. Trávíme večery u romantických večeří při svíčkách, nebo prostě si jen dáme po práci třeba skleničku vína.
Valentýn nemá žádné předpisy či nařízení, fantazii se meze nekladou a je zcela na Vás, jak ho oslavíte.

 

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

1 Comment

  1. Svátek, který potěší blízká srdce je i svátkem mým 🙂 A i autorce článku popřeji krásného Valentýna za její snahu přiblížit nám čtenářům tento milý svátek trochu podrobněji 🙂 P. L.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six − five =