Výživa, Zdraví, Životní styl

Probuďte se po zimě!

Po nepříliš příjemně působícím období zimy přichází čas, kdy se všechno probouzí. Zimní období zanechává v našem těle znatelné stopy, jsme unavení a bez energie. Pomoci v takové situaci může jarní detoxikace. Jak na to?

Proč vůbec detoxikovat?

Naše tělo má přirozenou samočisticí schopnost, s odpadními produkty v podobě různých toxinů by si mělo poradit samo, jenže… náš nepříliš zdravý životní styl, spojený s nevyváženou stravou a nedostatkem pohybu těmto přirozeným očistným procesům brání. Vezměme si jen takový lymfatický systém, jehož hlavním motorem je lýtkový sval – ruku na srdce, kolik toho denně ujdeme bez podpatků? Šlapání na pedály auta se samozřejmě nepočítá.

Zanesený organismus se zákonitě projeví v nižší imunitě, zvýšené únavě a vracejícím se nemocem. Detoxikací neboli celkovou očistou můžete prospět všem orgánovým soustavám a navrátit vašemu tělu ztracenou energii. Nejvhodnější dobou na očistu je právě jaro – vzpomeňme na naše předky, kteří v tomto období drželi půst.

Jak na to

Návod, jak po zimě pročistit celý organismus, by se dal jednoduše shrnout do následujících bodů:

  1. Dostatečně pijte, minimálně 2,5 litru nesycené neochucené vody nebo neslazeného bylinného nebo ovocného čaje denně.
  2. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinovým produktům – kávě, černému čaji, samozřejmě colovým nápojům.
  3. Jezte syrovou zeleninu minimálně 3x denně.
  4. Vyhněte se (rafinovanému, bílému) cukru a bílé mouce. Slaďte přírodními sladidly (sušeným ovocem, agávovým sirupem) a jezte celozrnné pečivo, místo chleba se snažte jíst kvasový chléb.
  5. Vynechte uzeniny – obsah soli není to jediné, čím vašemu tělu škodí.
  6. Zařaďte antioxidanty – mladý ječmen, výhonky (např. fazolí mungo, červené čočky, cizrny), zelený čaj.
  7. Pohybujte se častěji na čerstvém vzduchu, choďte.

Uvidíte, že výsledky se brzy dostaví. Optimálně by detoxikační kúra měla trvat měsíc a opakovat byste ji měli 2–3x ročně.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − fifteen =