Výživa, Zdraví

Jarní očista organismu

Je to jako jarní úklid domácnosti. Dopřáváme-li svému domovu důkladné gruntování, smejčení a větrání, neměli bychom přehlížet potřeby našeho organismu, který nám každodenně slouží.  Veškeré škodliviny náš organismus zatěžují, a pokud se tak děje beze změn a péče dlouhé roky, začne se tělo ozývat a hlásit o svá práva. Jestliže se nám podaří najít čas na očistu či detoxikaci pomocí přírodních prostředků, věřte, že  náš organismus bude dobře prospívat  až do vysokého věku.

Proto bychom měli jaro přivítat alespoň očistou svého organismu s pomocí pročišťujících čajů. Tyto čistící nápoje napomáhají vylučování nežádoucích odpadů vznikajících při metabolických procesech organismu, ale i z nevhodné stravy. K očistě těla výborně slouží bylinky. Mezi nejznámější pročišťující bylinky patří kopřiva a smetánka lékařská, která odlehčuje zažívacímu traktu.

Čistící čaj k pročištění krve

20g zeměžluče
20g čekanky
20g sušeného a posekaného kořene pampelišky
Dvě čajové lžičky této směsi povaříme ve 1/4 litru vody a necháme 15 minut vyluhovat. Vypijeme neslazené v poledne.

Zelený jarní elixír:

Kopřivu, jetel, pampelišku a řebříček rozmixujeme v poměru 3 díly kopřivy a řebříčku, 1díl jetele a pampelišky. Pro nastartování organismu každé ráno vypijeme sklenici vody, do níž přidáme polévkovou lžíci takto připravených bylin. Účinně povzbudí látkovou výměnu také  sklenice vody s jednou lžící jablečného octa.  Elixír napomáhá  tělu velmi účinně vyplavovat odpadní látky. Mladé listy zelených bylin (bršlice- kozí nožka, kopřiva, řebříček, sedmikráska), zkuste přidat i do polévek  či jarních salátů.

Nejjednodušší kopřivový čistící a regenerační čaj:

Natrháme mladé rašící kopřivy a hrst jich přelijeme půllitrem vařící vody. Necháme čtvrt hodiny louhovat a pak scedíme a vypijeme. Každý den dva šálky. Tuto čajovou kúru po třech týdnech přerušíme asi na deset dnů a pak můžeme pokračovat. Stejným nálevem si můžeme omývat pleť, která viditelně omládne. Můžeme si s odvarem z kopřiv oplachovat vlasy. Budou tmavší a zdravější.

beverage-163876_640

Kopřivový čaj je snad ještě lepší ve směsi s dalšími bylinami:

1) Kopřiva list 20g, maliník list 20g, jahodník list 10g, pampeliška list 20g, jitrocel list 10g,máta list 10g,šalvěj list 10g .Dvě polévkové lžíce se spaří 1/2 l vařící vody, nechá se 10 minut louhovat. Pijí se dvě dávky denně
2) Kopřiva list 25g, lípa květ 25g, meduňka nať 25g,máta peprná list 25g. Jedna polévková lžíce směsi se spaří 1/4 l vařící vody,nechá se 15 min.louhovat.
3) Kopřiva list 30g, třezalka nať 20g, řebříček nať 20g, pelyněk nať 10g, rozmarýn list 10g,šalvěj list 10gJedna polévková lžíce směsi se přelije 300ml vařící vody,10 min. se nechá louhovat.

Pro optimalizaci účinku očistných kúr je vhodné důkladně rozproudit lymfatický systému a usnadnit tak odplavování odpadních látek z těla. Doporučujeme proto po dobu očisty zvýšit příjem čisté, pramenité vody a pohyb na čerstvém vzduchu. Zkuste navíc zařadit do svého týdenního programu třeba návštěvu sauny. Pobyt v ní přinese nejen uvolnění, ale i urychlí detoxikace organismu, navíc se vyhnete jarním chřipkám a nachlazením.

Mějte na paměti, že každý, třeba i malý počin, je více než neudělat nic. Ať vám tedy jarní povětří vnese  slunečnou náladu do duše, svěžest i  pohodu těla.

 

Zdeňka Tomášková

Mám ráda své nebližší, přátele a všechny báječné lidi, které potkávám. Také knihy, muziku, filmy a spoustu dalších věcí.. Ráda píšu a věřím, že dobrý článek může zaujmout, potěšit či inspirovat. Pokud se mi něco ze zmiňovaného povede, budu jedině ráda :)

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − twelve =