Životní styl

Cikánské a karty Madam Lenormand

Nejstarší záznamy existence cikánských karet, se objevují někdy ve 13. století, ale podle všeho existovaly už mnohem dříve. Pravděpodobně si tyto karty opravdu vymysleli kočovní cikáni, inspirováni počtem karet velké arkány tarotu.

Podle dostupných pramenů, bylo cikánských karet původně 24. K běžným 22 symbolům přidali tzv. dvě Boží karty, a sice Boží oko a Kněze. Masivněji se cikánské karty rozšířily na přelomu 16. a 17. století v jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropě. Od roku 1880 se v Evropě, hlavně ve Francii, začínají objevovat různé další výkladové systémy, které čerpají z původních cikánských karet, nicméně počet jejich listů se zvyšuje na 36. Ve 20.století vznikají dokonce varianty obsahující 52 karet. Cikánské karty patří do skupiny obrázkových vykládacích karet, mezi které můžeme zařadit i karty Lenormand nebo Kipper.

Cikánské karty

Existují v nepřeberném množství různých variant, žádné z nich ale nejsou přesnou kopií původně používaných cikánských karet. Kočovní cikáni si uměli své vědění chránit, vykládací karty, které původně používali, byly ručně malované a dědily se z generace na generaci až do okamžiku, než se rozpadly. V současnosti se používají karetní výkladové systémy o 32, 36 nebo 52 listech. Podstatou těchto karet je obrázek, který zobrazuje nějakou osobu, její pocity, situaci, životní děj, zkrátka, každá karta v sobě skrývá určitou oblast běžného života. Zobrazení může být jaké reálné, tak i symbolické (např. prsten). Při výkladu není nezbytně nutné porozumět uvedeným symbolům, mnohem důležitější jsou volné asociace. V podstatě platí, že cokoli nás v souvislosti s vyloženými kartami napadne, je v kontextu výkladu správné.

Každá sada karet je jinak výtvarně zpracovaná, liší se grafické zpracování jednotlivých symbolů i názvy karetních listů, někdy téměř nepatrně, jindy docela výrazně. Někteří zkušení kartáři či kartářky, si vytvářejí ve spojení s výtvarníkem zcela nové vykládací sady, včetně nových symbolů, tak, aby jim to pro výklad karet co nejlépe vyhovovalo (u nás např. Iva Hüttnerová nebo Růžena Vernerová).

Karty madam Lenormand

Jejich původ je připisován francouzské věštkyni a věhlasné kartářce Marii-Anne Adélaide Lenormand (1772-1843). Údajně však s nimi Madam lenormand za svého života nikdy nepracovala a vznikly teprve až po její smrti. Pro své přesné předpovědi byla vítána u nejvyšší šlechty a pobývala i na dvoře Napoleona. V podstatě byla první všeobecně uznávanou kartářkou své doby. Svým vykladačským uměním si zajistila bohatství a slávu a zapsala se do dějin jako „Sibyla z Paříže“. O jejím životě zůstalo mnoho svěděctví i z pera jí samé, neboť napsala vlastní životopis. Protože byla ve své době svým způsobem celebritou, zůstala nám o ní dochovaná svěděctví i od jiných osob. Často ne zcela lichotivá. Dnes těžko můžeme rozlišit, co jsou fámy a co skutečnost, jedno je ale jisté. Zcela určitě to byla žena, které „nic lidského nebylo cizí“. Napoleonův pád, který předpovídala, jí ovšem přinesl vyhnanství. Její hrob na jednom z pařížských hřbitovů je dodnes hojně navštěvován a zdoben těmi, kteří nezapomněli.

Po tarotu patří karty Lenormand k dalším velmi oblíbeným výkladovým karetním sadám, které se ve své původní podobě zachovaly až do dnešních dnů. Na klasické karty Lenormand navazuje karetní systém Mystická Lenormand, který funguje na stejném principu, ale vyznačuje se mnohem bohatšími ilustracemi, které vznikly technikou vaječných temper na křídou potažených destičkách.
Tento vykládací karetní systém, je tvořen 36 obrázkovými kartami, které poskytují informace o minulých, současných i budoucích dějích. Zabývají se především situacemi i událostmi běžného života, proto se nejlépe hodí pro výklady týkající se našich každodenních problémů. Zvláštností těchto vykládacích karet jsou jejich symboly, kterými jsou zvířata, lidé a předměty. Nechávají tak velký prostor pro interpretaci.

Přečtěte si také článek o Mariášových a žolíkových kartách, které jsou stejně zajímavé

Mohlo by zaujmout...