Zdraví

Angelina Jolie a preventivní masktektomie-v čem spočívá?

Rozhodnutí slavné herečky a manželky Brada Pitta, se kterým tvoří jeden z nejvíc sexy párů Hollywoodu, podstoupit tzv. preventivní mastektomii, vyvolalo bouřlivé diskuze po celém světě, od reakcí, které její rozhodnutí považují za správnou a odvážnou věc po téměř znechucení, že jen inspiruje další ženy k zbytečnému „sebezmrzačení“ nebo, že to byla dokonce „zástěrka“ k tomu, aby mohla mít silikony. V tomto článku nebudeme její rozhodnutí hodnotit, nicméně je pravda, že herečka měla po mamince téměř 90% pravděpodobnost onemocněním rakoviny prsu (na ni ostatně její maminka i zemřela).

Mastektomie jako prevence

V čem zákrok vlastně spočívá? Není přesné říct, že jde prostě o „uříznutí“ ňader ani, že je to neobvyklá operace. Třeba v ČR se provádí už 30 let a ročně ji podstoupí 200-250 žen.
Při mastektomii se odstraňují mléčné žlázy, občas i prsní dvorce a bradavky. Poté se samozřejmě operovaná oblast musí rekonstruovat, i když se dbá na to, aby bylo zachováno co nejvíce kůže původního ňadra. Pod svaly se vloží silikonový implantát nebo přímo tkáň z ženina břicha, což je sice komplikovanější zákrok, ale dlouhodobě výhodnější.
Zákrok lze provést kdykoli v dospělosti, ale pokud žena ještě neměla děti, nebude po něm kojit. Ačkoli preventivní mastektomie dokáže snížit riziko vzniku rakoviny z více než 80% na 1-5% a  rekonstrukce je na natolik vysoké úrovni, že může postavu i zlepšit (zejména při vyplnění prsou vlastní tkání z břicha ženy), jde samozřejmě o složité rozhodnutí a zásah do organismu ženy. Operace i s rekonstrukcí je hrazena pojišťovnou.
Velmi důležité je ovšem i chodit na pravidelné prohlídky a provádět si doma samovyšetření prsu, aby se možné změny mohly řešit co nejdříve. Rakovinu prsu lze často úspěšně vyléčit, pokud žena přijde k lékaři včas!
A jaký je váš názor? Bylo podle vás Angelinino rozhodnutí správné? Přemýšlely byste o tomtéž, kdyby u vás existovalo vysoké riziko onemocnění?

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + one =