O zahradnictví a zahradničení nikdy nebyl takový zájem jako v posledních letech. Když se řekne zahrada, člověk si hned představí nějaký prostor, trávník, krásný dřevěný plot, kvetoucí záhony či skalky, vůni kůry a zeminy. Nezáleží na tom, zda máte k dispozici zahradu o rozloze 300m2 nebo jen malou zahrádku. Chcete se v ní cítit dobře a toužíte po tom, aby zútulnila prostor kolem vašeho obydlí, a není podstatné, zda bydlíte na venkově nebo v centru města. I malá zahrádka – ať už na balkoně, střeše nebo terase – se pro vás může stát útočištěm po náročném dni v práci. V dnešní době nemusíte bylinky pěstovat jen na zahrádce, ale už i v truhlíku na terase nebo na balkoně. Na zimu si je můžete zamrazit nebo naložit do oleje.
Zahrada s domem by měla tvořit harmonický celek. Výhodou je, pokud uvažujete tak, že zahrada je dalším obytným prostorem či místností. Pokud lze vymyslet tento prostor nejen v létě, ale i v chladnějším počasí, je to velikou výhodou. Jde jen o to, abyste si naplánovali, co vše chcete na zahradě mít. Zahradní nábytek je nedílnou součástí zahrad, teras a balkonů. Je to základní věc, kterou budete kupovat a tím se rozhodnete o tom, jaký styl bude mít vaše oáza klidu. Můžete si pořídit nábytek, který bude přenosný, ale zajímavý je i vestavěný z dřeva, z kamenů nebo z cihel.
Velice oblíbený je venkovský styl. Člověku dodá pocit, že je na venkově, kde je klid a domácí pohoda. Okolo dveří se pnou růže a všude voní bylinky, jako třeba rozmarýna, šalvěj, levandule či máta. Venkovský styl vkusně doplňují košíky jako obaly na květináče, různé barevné kombinace nepravidelně rozmístěných kvetoucích rostlin a všude vyčnívající struktura cihel, zeminy, kamene a kolem stromečků poházená kůra.
Dalšími oblíbenými styly jsou zahrady podle národností – italské, francouzské, španělské, středoevropské, japonské a anglické. Japonské zahrady jsou typickým místem pro meditaci, kde se propojí přirozená podstata rostlin a kamenů. Velký důraz je kladen u všech stylů na výběr rostlin. Palmy a citrusy evokují teplé krajiny, bříza a jehličnany chladnější místa. Stačí navštívit nějaké zahradnictví a určitě si vyberete rostliny typické pro vámi vybraný styl. Pro začátek je vždy nejlepší naplánovat zeleň a poté ladit barevné rostliny. Komplikovaná je červená, pokud máte moc slunného místa, ale do stínu jde sladit s šedou, fialovou a růžovou.
Po zahradním nábytku je důležitý výběr rostlin, bylinek a jejich barva. Nejde o konkrétní výběr barvy, ale spíše o pocit, který bude na vás působit z barevného celku. Barvy ovlivní vaši náladu, záleží na vás, jestli chcete spíše meditovat nebo si dodat novou dávku energie.
Nedílnou součástí zahrad je velice často voda a různé vodní plochy. Dokáží rozjasnit a oživit i ty nejtěsnější prostory. Záleží už jen na vás, jestli si zvolíte krásný rybníček s lekníny, který obeženou malé keříky a kůra, či vodotrysk, vodní přepad, vodní závoj nebo seskupení nádob naplněných vodou.
Veliké oblibě se těší různé květináče a nádoby. Jsou výborné jako dekorace na střechy, terasy, balkony, malé zahrádek, ale i okenní parapety. Pro spoustu z nás je jediným prostorem pro naše zahradničení právě okenní parapet. I tak lze ale vykouzlit úžasné scenérie, kde bude ráj bylinek, kvetoucích i listnatých rostlin. Květináče mají nejrůznější tvary, velikosti, ale liší se i použitým materiálem. Záleží na tom, na jaké místo se daný květináč či nádobu rozhodnete umístit.
Zahradní nábytek byste měli také rozestavět podle toho, jak na daný prostor dopadá sluneční svit. Zahradnictví v dnešní době nabízejí už i různá zahradní osvětlení, která vám umožní na zahradě či jiném místě, které máte k relaxaci, povečeřet, číst si a posedět s přáteli i pozdě večer. Vybrat si můžete z široké nabídky klasických elektrosvětel, solárních světel nebo můžete zvolit mihotavé světlo svíček.