Domov

Úklid bez chemie- finty našich babiček

Kdo z nás nemá rád čistou domácnost? Není však tajemstvím, že všechny ty moderní úklidové prostředky obsahují toxické látky. Asi není pro nikoho překvapující, že čisticí složky v úklidových prostředcích mohou podráždit naši kůži, oči, dýchací cesty či způsobit chemické popáleniny, ale tím výčet škodlivin zdaleka nekončí. Víte, že můžete svou domácnost účinně uklidit a vyčistit za pomocí ingrediencí, které jsou  přírodní a které již máte v kuchyni? 

Zjistíte že tyto staromódní způsoby jsou překvapivě účinné, levné a hlavně netoxické.  Naše babičky uklízely s pomocí látek na přírodních bázích. Se špínou a bakteriemi si poradily stejně dobře, jako dnešní „chemické prostředky“. Co tedy při úklidu můžeme úspěšně využít i dnes? Na předním místě v seznamu nalezneme ocet, vydatnými pomocníky však mohou být i citronová šťáva, sůl, jedlá soda, škrob, olivový olej. K tomuto poznatku mezitím dospěl i trh a nabízí různé ekologické prostředky na bázi těchto a dalších základních surovin.

Ekologické čistící prostředky

Ocet – Ocet dodává chuť pokrmům, ale víte, že je také všestranným čisticím prostředkem? Dříve byl běžným pomocníkem v úklidu. Tento čistě přírodní prostředek je vhodný k desinfekci, odstranění pachů a má také schopnost vázat tuk. Pro domácnost bývá nejvhodnější bílý vinný ocet, ale použít můžete i jiné druhy. Ocet je při úklidu číslo jedna. Vyčistíte s ním veškeré skleněné plochy, ideální je k dezinfekci podlah a obkladů v kuchyni i koupelně, k odstranění vodního kamene z koupelnových armatur i rychlovarné konvice, k leštění oken a zrcadel. Pomůže vám se zápachem v lednici i s nečistotami na sklokeramické desce. Můžete jej použít i na znečištěné tapety.

Citrón -Citrón je opravdu univerzální potravina, jejíž použití nekončí v kuchyni. Jeho vysoký obsah kyselin a příjemné aroma může sloužit také jako přírodní alternativa k čisticím prostředkům. Štvou vás vodní skvrny na skle, nebo umyvadle? Zbavte se jich pomocí citronové kůry. Citron má podobné využití při úklidu jako ocet a můžete jej jím nahradit. Dá se použít i na klasický porcelán, k navrácení lesku skleněnému nádobí, k leštění kachliček i baterií a k oživení bílého prádla

Peroxid  – dokonalý dezinfekční prostředek, ničí bakterie, viry a některé plísně, odstraňuje skvrny od kávy, čaje, vína a ovoce

 

Nejen na vaření

Prášek do pečiva – Spárám mezi dlaždičkami dodá opět bělostnou barvu kaše z prášku do pečiva a vody. Touto směsí stačí spáry natřít, nechat hodinu působit a opláchnout studenou vodou. Přidaný do posledního máchání záclon dodá záclonám pevnost a sněhobílou barvu.

Sůl– Struktura soli je ideální na drhnutí a čištění. Je výborná také při odstraňování mastnoty. v kombinaci s citrónem, nebo olejem je výborné čistidlo. Samotná sůl čistí skvrny od krve, rzi, čaje, piva a má i lehce bělící účinky.

Škrob– Kukuřičný nebo bramborový škrob je jednou z mnoha položek ve vaší kuchyni, která může být použita překvapivými způsoby. Nenechte se omezit použitím škrobu jen na vaření a vyzkoušejte ho i při úklidu a čištění. Škrob nedává prádlu jen tvar, ale chrání je i před rychlým ušpiněním. V rozprašovací lahvi smíchejte lžíci kukuřičného nebo bramborového škrobu a 150 ml vody. Dobře protřepejte, prádlo pokropte a žehlete jako obvykle. Funguje to stejně dobře jako drahé kupované výrobky – ovšem za zlomek ceny!

Jedlý olej – Tento olej se nejen hodí k přípravě salátů či na smažení, ale má užití i mimo kuchyň.  Může se to zdát nelogické, protože většina našeho čištění zahrnuje odstranění mastnoty, ale olivový olej může být skvělý čisticí prostředek zejména pro rozzáření nerezových hrnců a k péči o dřevěný nábytek (smíchaný se špetkou soli k čištění povrchů nábytku).

Jedlá soda– Jemná a netoxická, ale přesto dostatečně silná na to, když potřebujete vyčistit nějaký povrch.  Jedlá soda je fantastický a levný domácí čistič. Můžete s ní drhnout cokoliv od hrnců přes dlaždice až po spáry. Vhodná ke změkčení vody a bělení tkanin. Její vlastnost absorbovat pachy je navíc skvělá k osvěžení koberců (stačí ji vysypat a trochu v koberci rozetřít, nechat 30 minut působit a pak vysát).

Samozřejmě, že existují i další látky a postupy ověřené mnoha generacemi hospodyněk. Zkuste tedy pro jednou vyměnit vaše chemické čističe za ty přírodní. Uvidíte, že úklid s nimi bude obdobný a navíc vás může hřát dobrý pocit, že jste nezatížila životní prostředí dalšími chemikáliemi.

Mohlo by zaujmout...