Děti

Porod do vody

V současnosti má každá matka mnoho možností, nejen v průběhu těhotenství, ale i na samém závěru, tedy ve chvíli, kdy se bude rozhodovat, kde a jak bude svého potomka rodit. Slyšeli jste už o porodu do vody? Pokud ano, víte, že tento druh porodu má své zastánce, ale také odpůrce. Abyste si mohli udělat vlastní názor a závěr, přečtěte si základní informace o porodu do vody.

girl-18918_150O porodech do vody se mluví jako o nejpřirozenějším příchodu na svět. Dítě je po celou dobu vývinu u matky v prostoru, který je vyplněn plodovou vodou, a proto přechod z tohoto prostředí do teplé vody není pro dítě tolik stresující. Porod se odehrává v prostorné vaně s teplou vodou, jejíž teplota není vyšší než 38°C. Rodička není po celou dobu ve vodě, ale až ve druhé fázi porodu, kdy jsou porodní cesty otevřené asi na 4 cm. Poloha ve vaně není určená, rodička s porodní asistentkou se snaží vždy najít polohu, která bude nejpříjemnější, vsedě, ve dřepu nebo i kleku. Předtím, než se rodička usadí do vany, je jí doporučováno sezení na míči, na vaku, vleže na boku, nebo je dobré se uvolňovat pod sprchou.

Porod do vody není vhodný pro každou rodičku. Pokud těhotenství probíhá bez komplikací, dítě je v pořádku a nejde o předčasný porod nebo o porod, kdy se očekává váha miminka větší než 4 kg, tak se pro tento druh porodu lze rozhodnout. Pokud se také předpokládá císařský řez nebo chcete použít epidural na ztlumení bolesti, budete muset rodit mimo vodu.

Výhody porodu do vody

Teplá voda uvolňuje a uklidňuje, přináší tak úlevu od bolesti a porod se díky tomu stává snesitelnější a je rychlejší. Také kůže je pružnější a nedochází tak často k nastřihování hráze. Pro dítě je také přechod z maminčina těla do teplé vody mnohem méně stresující.

Nevýhody a rizika porodu do vody

Největším rizikem je infekce. Z tohoto důvodu maminka musí být pročištěna, aby se do vody nedostala stolice, protože v této vodě se dítě narodit nesmí. Může bohužel dojít také k úniku moči nebo krve, což také znemožňuje porod a čištění vody je také finančně nákladné. K porodu placenty musí z důvodu infekce docházet mimo vodu. Problémem je také to, že se lékař špatně dostává k plodu a má horší možnost kontrolovat hrdlo. Špatně se ve vodě hodnotí hlavně případné krvácení a kvůli tomu je v případě nutnosti zbytečně prodloužena doba, než se dostane rodička ven z vody, aby lékař mohl zasáhnout a provést operaci zachraňující rodičky život. Často se přistupuje k tomu, že příprava k samotnému porodu probíhá ve vodě a těsně před samotným porodem se maminka přesune ven z vody.

K těmto všem rizikům dochází poměrně málo, a pokud budete rodit do vody v porodnici, kde s tímto porodem mají zkušenosti, není se čeho obávat.

awaiting-19026_640Pokud vás porod do vody zaujal, nezapomeňte se informovat jaké má porodnice možnosti, zda porody do vody provádí, má vybavení, které je k tomu potřeba a především zda má kvalifikovaný zkušený personál. Otec dítěte je samozřejmou součástí porodu a některé porodnice nabízejí tatínkům možnost být s maminkou ve vodní lázni a pomáhat jí nejen svou přítomností. Pak už nestojí nic v cestě k tomu, abyste své dítě přivedla touto přirozenou cestou.

 

Mohlo by zaujmout...