Slovo opar stačí jen vyslovit a mnoho z nás už vnímá pocit napětí v oblasti rtu a připomene si, jak rychle opar dovede přijít a jak to dlouho trvá, než se zahojí. Původce oparu, virus Herpes simplex, přežívá po prvotní infikaci už celoživotně v těle, po většinu času je ale naštěstí neaktivní. Zajímavé je, že tuto prvotní infekci má za sebou naprostá většina populace, nemusí mít příliš výrazné příznaky. Přibližně u 30 % lidí se virus občas znovu aktivuje – „probudí“. Pak se viry začnou rychle množit a po cestě nervového zakončení se vydají zpět na povrch těla, nejčastěji do okolí rtu, mohou ale postihnout i sliznice nebo oční rohovku. Tato aktivace infekce může být vyvolána různým způsobem – odborníci uvádějí dočasné či dlouhodobé snížení imunity, UV záření, horečku, stres, poruchy hormonální rovnováhy. Objevovat se může jednou za deset let i několikrát do měsíce. Ti, kdo trpí na časté návraty oparů, ví sami nejlépe, jak málo někdy stačí k tomu, aby se problém objevil.
Víte, jak předejít vzniku oparu a pokud se přece jen objeví, tak jak se s ním vypořádat?
1) Velkou roli hraje imunitní systém, který by měl herpes viry udržet v neaktivní formě. Dělejte vše pro zlepšení obranyschopnosti, od otužování a rekreačního sportu po užívání vitamínů. Poraďte se v lékárně, zkoumejte, co vám pomáhá. To, že trpíte opary ovšem většinou žádnou poruchu imunity neznamená, spouštěcím faktorem může být i ostré jídlo, čokoláda, stres, podráždění kůže a mnoho dalších vlivů.
2) Doporučení vyvarovat se stresu je krásné a opravdu může být motivem pro zvolnění tempa a pravidelnou relaxaci. Někomu ale už jen toto doporučení může hladinu stresu spolehlivě zvednout. Vždy je dobré si uvědomit situaci, která prvním příznakům předcházela, i když to bohužel mohou být běžné záležitosti, kterým se jde těžko vyhnout. Cílem není úzkostné vyladění a „stres ze stresu“. Možná vás ale přece jen časté objevování oparu ke změně životního stylu dovede, i kdyby to mělo být jen zařazení pravidelných procházek a pěstování nadhledu a humoru.
3) Nezapomínejte na to, že častou příčinou oparů je tak jednoduchá věc, jako podráždění pokožky okolí rtů vousy partnera, prostě drobná poškrábání. Doporučená léčba je pak spíše diplomacie při vyjednávání o hladké tváři či sebezapření při omezení líbání.
4) V lékárně se zeptejte na všechny možnosti léčby oparu. Dostupné jsou krémy s obsahem účinných látek. Například krém s obsahem látky dokosanol vytváří kolem zdravých buněk ochranný obal, který znemožňuje viru, aby pronikl dovnitř buňky, a tak zabrání vzniku oparu. Pokud má krém opravdu účinkovat, musí se užít hned při prvních příznacích. Volně prodejný přípravek k vnějšímu užití Erazaban 10 % je krém, kde léčivou látkou je právě zmiňovaný docosanol. Vždy pečlivě čtěte příbalovou informaci.
5) Opar trvá přibližně deset dní a má několik fází, které by se daly popsat jako počáteční brnění a pnutí, dále fáze malých vřídků, poté bolestivé prasknutí vřídků a tvorba strupu, který ale často praská a bolí, svědí, pálí a pak se až teprve šťastně zhojí. Pozor, opar je od první chvíle až do doby tvorby strupu opravdu velmi nakažlivý, přenáší se nejen dotykem, ale třeba i nedostatečně omytým nádobím. Postiženého místa se co nejméně dotýkejte a dejte pozor na roznesení na další části těla. Ideálně na okolí postiženého místa používejte papírové ručníky a ubrousky. Důležitá je i pozornost věnovaná stravování a nádobí, nejlépe je používat vlastní nebo jednorázové.
6) Pečlivě dávejte pozor, aby se infekce nepřenesla na oko, hrozí zánět rohovky. Nebezpečné jsou i bezděčné doteky a jemné mnutí oka. Pokud nosíte kontaktní čočky nebo se potřebujete oblasti očí dotknout, pečlivě si ruce omyjte. Obličej si otírejte například větším množstvím kosmetických ubrousků postupně směrem od očí.
7) Po vyléčení nekompromisně vyhoďte zubní kartáček a použitou kosmetiku na ošetření rtů. Prádlo, povlečení a ručníky vyperte na vyšší teplotu nebo s dezinfekcí na prádlo. Používejte i dezinfekční ubrousky na povrchy předmětů, které používáte.
8) Ne všechny „osvědčené babské rady“ fungují, zkoušejte je opatrně, a hlavně se netrapte. Hlavní zásada je nezanést do oparu navíc ještě bakteriální infekci, která by v oblasti obličeje byla nebezpečnou komplikací. Pokud se vám opar zdá neobvyklý a máte obavy z jeho rozsahu a dalších projevů, nebo se objevuje příliš často, neváhejte se vypravit k lékaři.