Děti

Jak vybírat odrážedlo?

Máte doma batole a máte pocit, že nastala ta správná chvíle pro pořízení něčeho podobného, jako je kolo? Plastovým hopsadlům a odstrkovadlům už vaše ratolest odrostla, a tak je na čase koupit odrážedlo.

Kdy začít s odrážedlem

Odrážedlo je fyzicky náročnější a zvládnou ho děti okolo dvou let věku. Jeho výhodou je to, že z něj může snadno dítě přeskočit na kolo. Proč? Protože pravé odrážedlo je vlastně kolo bez šlapek, svou výškou přizpůsobené malému řidiči.

Odrážedlo se zkrátka hodí pro dítě, které chodí, zvládá chůzí do schodů a má chuť vyzkoušet něco pro „dospělejšího“. Odrážedlo rozvíjí pohybové dovednosti dítěte, protože dítě nutí udržovat rovnováhu.

Jaké jsou typy odrážedel?

Odrážedla se liší v materiálu, ze kterého jsou vyrobena. Můžete se setkat s plastovými, dřevěnými nebo kovovými. Kvalitní najdete mezi zástupci všech, sledujte tedy i záruční lhůtu, dostupnost servisů daného výrobce a možnost zakoupení náhradních dílů.

Odrážedlo by mělo být dostatečně dlouhé, aby mezi bříškem dítěte a řídítky byl volný prostor. Dítě by mělo při nasednutí na odrážedlo dosáhnout oběma nohama (šlapkami) na zem a zároveň oběma rukama na řídítka, jedině tak pro něj bude jízda na odrážedle bezpečná. Ideální je si odrážedlo před koupí vyzkoušet, například u kamarádů.

Co přinese odrážedlo vašemu dítěti?

Odrážedlo je skvělý vývojový stupeň mezi odstrkovadlem a kolem. Vaše dítko se na něm zdokonalí v:

  • koordinaci pohybu a udržení rovnováhy,
  • odhadu vzdálenosti,
  • zatáčení
  • a samozřejmě si zlepší kondici.

Jak se na odrážedle jezdí?

Odrážedlo musí být tak vysoké, aby umožňovalo dítěti pohodlně se dotýkat nohou země. Dítě tak trénuje rovnováhu a nebude mít žádný problém později přejít na kolo (většinou nebude potřebovat ani postranní kolečka).

Kvalitní odrážedla mají nastavitelnou výšku sedačky a jsou odstupňovaná podle výšky postavy dítěte.

Dítě při jízdě na odrážedle brzdí nohama, ačkoli některá odrážedla brzdu mají, dvouleté děti je ještě neumějí používat.

Jaké příslušenství potřebujete?

Nezbytným doplňkem k odrážedlu je helma a praktickým doplňkem ochrana bot. Dítě, které jízda na odrážedle chytne, je schopno za víkend zničit boty, pokud na nich nemá plastové návleky.

Zezačátku oceníte i popruh na přenášení odrážedla – pro případ, že ho ponesete z procházky.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × 4 =