Zdraví

Jak dlouho trvá salmonela (salmonelóza)

Salmonelóza je velice nebezpečné onemocnění, které může postihnout vlastně kohokoliv z nás. Nejhorší průběh má zpravidla u malých dětí a také u seniorů. V tomto článku se dozvíte, jak salmonelóza vzniká, jak vypadá průběh této nemoci a také to, jak se proti ní bránit a samozřejmě se podíváme i na způsob léčby.

 

Jak salmonelóza vzniká?

Salmonelóza je vlastně název pro průjmové onemocnění, které způsobuje bakterie Salmonela. Tato bakterie se do lidského těla dostává nejčastěji ústy a to skrze nesprávně upravenou stravu. Salmonelóze se také přezdívá nemoc špinavých rukou. Bakterie Salmonela je velice agresivní a může se dostat do celého organismu, kde napadá sliznice. Právě z tohoto důvodu se jedná o velice nebezpečné onemocnění, které dokonce může skončit i smrtí.

Jaký je průběh salmonely?

Inkubační doba této nemoci je cca 5 až 48 hodin od nakažení. Je to vždy individuální záležitost. Její nejhorší stádium trvá zhruba týden, může to být ale i několik dní. Protože je bakterie velmi odolná, můžete trvat i několik měsíců, než je salmonelóza zcela vyléčena. Mezi typické projevy nemoci patří akutní a velmi silný průjem. Ve stolici se dokonce může objevovat hlen nebo krev. Průjem doprovází křeče v břiše. Dostavuje se také vysoká horečka a malátnost. Nemoc je doprovázena silnou únavou a objevují se také pocity na zvracení a nechutenství.

Jak probíhá léčba a jak se bránit?

Žádné speciální léky na tuto nemoc neexistují. Podávají se proto léky na tlumení horečky a probiotika, které napomáhají obnově střevní mikroflóry. Důležitá je při léčbě dieta a také dodržování pitného režimu. Pít se mají hlavně minerální vody. Proti nakažení salmonelózou je možné se poměrně snadno bránit. Důležité je řádná tepelná úprava rizikových potravin jako je maso a vejce. Myslet musíte i na pečlivou hygienu.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × two =