Domov

Graffiti: pro někoho umění, pro jiného vandalismus

Každý za umění považuje něco jiného. Právě v tom tkví kouzlo jeho rozmanitosti, neboť každý si najde to své. Všechno však má své meze a to, co se líbí jednomu, by nemělo nijak omezovat někoho jiného. Jaké jsou pohledy na graffiti a jak se jim dá čelit?

Graffiti: je opravdu umění, nebo pouhý vandalismus?

Sprejeři budou své výtvory samozřejmě bránit jako formu umění, která si zaslouží pozornost a obdiv. Jistě, graffiti jsou do jisté míry uměleckým vyjádřením. V takovém případě by se však měla objevovat pouze na místech, kde nepoškozují soukromý majetek, například nákladně zrekonstruované nemovitosti a podobně. I to je důvodem, proč se ve větších městech čím dál častěji objevují speciální plochy, na kterých mohou sprejeři dát průchod své fantazii, setkávat se, navzájem se inspirovat a zároveň tvořit bez obavy z možného postihu. Proti takovému řešení jistě nic nenamítají i majitelé nemovitostí, dříve mnohem více ohrožených a devastovaných.

Možnosti pro majitelé nemovitostí při boji s graffiti

Obezřetnost se vyplatí při nejrůznějších mechanických metodách odstraňování graffiti. Například abrazivní prostředky mohou nevratně poškodit strukturu fasády. Mnoho lidí se také snaží postižené místo ještě začerstva vydrhnout. Výsledek je pak mnohdy ještě horší, neboť barva tak pronikne do hlubších vrstev natrvalo, bez možnosti následného odstranění jinými metodami. Velmi dobré výsledky vykazují speciální přípravky, tedy moderní odstraňovače graffiti. Někdo zase sází na účinnou prevenci, kterou nabízí antigraffiti nátěry, jež jsou dostupné v e-shopu Envistore.cz. V tomto případě se sice graffiti může objevit, ale jeho odstranění je záležitostí několika minut.

Jaký je váš názor na graffiti? Zdá se vám, že se s tímto problémem daří ve vašem městě účinně bojovat?

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 − 5 =