Děti

Dárky pro děti – radost, nebo noční můra?

Máloco děti potěší tak, jako nějaký dáreček. To platilo ode dávna a pravděpodobně ještě platí. I když současné době dostávají děti tolik věcí a tak často, že původní smysl vzácnosti dárků a tím i velké těšení a velká radost z nich, se pomalu vytrácí. Jak je to doopravdy? Jak často děti dárky dostávají? Jaké? A na kolik vyjdou? Odpovědi přináší výzkum serveru www.modrykonik.cz, kterého se účastnilo téměř 1700 respondentek.  

Jak často obdarovávat děti?

Ani ne pětina maminek dodržuje tradici obdarovávání při výjimečných příležitostech.  18,8 % dotázaných maminek uvedlo, že dárky dětem dávají  jen u „velké příležitosti“, jako jsou narozeniny, svátky či jako reakci na dopis Ježíškovi. Přibližně stejný podíl matek (19,8 %) obdarovává svá robátka alespoň jednou za dva měsíce. Nejčastější odpověď (39,6%) zní: dárky dětem, i když třeba jen maličkosti, dávám zhruba jednou měsíčně. Dokonce jedenkrát týdně obdrží dárek děti od 15,3 % respondentek a nejštědřejší je 6,6 % dotázaných žen, které rozdávají dárky  ještě častěji.

Rozdělení sortimentu dárků a jejich počet pochopitelně odpovídá věku potomků. Nejčastějším obsahem darovaných balíčků jsou hračky, které uvádí více než 81% dotázaných. Až další v řadě jsou knihy (44 %) a oblečení (38,9 %).  Menšinu pak tvoří hračky technologické (11,1 %) a sportovní náčiní (10,3 %).

Kvalita nebo kvantita?

Nejčastěji kupuju dětem hračky. Ale snažím se vybírat kvalitní, aby něco vydržely. Vždycky si kontroluju zemi původu a snažím se vyhnout nekvalitním levným plastům, kterým upadávají za pár dnů hlavičky, kolečka a tak podobně,“ vysvětluje Lucie, jedna z dotazovaných maminek. Stejně tak uvažuje 60,7 % dalších maminek. Zbylých čtyřicet procent na původ hraček nedbá.

České hračky preferuje dokonce 80,9 % dotázaných matek a více než 60 % procent respondentek, které se zapojily do průzkumu serveru www.modrykonik.cz , dbá zase na to, aby byl dárek pro jejich děcko z čistě přírodního materiálu. „Mám trochu strach, že by malá mohla žužlat hračky z různých druhů plastů, ze kterých by se mohly uvolňovat nějaké škodlivé látky. Například dřevo mi přijde mnohem méně rizikové. Ale samozřejmě je otázka, čím je zase to dřevo ošetřené. Stoprocentně jistá si asi nemůžu být nikdy,“ uvažuje Lucie.

Na ceně nezáleží

Kolik jsou české maminky ochotny utratit například za narozeninový dárek pro dítě? Téměř dvě třetiny dotazovaných se vejdou s hodnotou dárků do 1000 Kč. 20,8 % maminek uvedlo jako horní hranici 500 Kč, 43,3 % nakupuje v hodnotě 500 – 1000 Kč.  S dvoutisícovkou chodí na nákup 24,5% dotázaných. Do tří tisíc korun utratí už pouze 6,7 % žen, do pěti tisíc pak 4 % a dražší dárky pořizuje pouze 0,8 % respondentek.

Z průzkumu vyplynulo, že někteří rodiče dávají dárky svým dětem opravdu často, zejména těm malým. Důležité je mít na paměti, že nejkrásnější na dárku je radost z něj  – a měli by ji pociťovat darující i obdarovaný, i když jsou to teprve děti.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + five =