Kariéra

Cenu Classic Prague Awards 2017 předával i Pavel Smutný

Dvacátý leden byl mimořádným dnem pro českou klasickou hudbu. Právě toho večera se totiž v Obecním domě v Praze konalo slavnostní předávání cen za klasickou hudbu Classic Prague Awards. Přítomno bylo spoustu osobností nejen z hudebního světa, a to v řadách porotců, oceněných i těch, kdo ceny předávali. Objevil se rovněž advokát, filantrop a mecenáš Pavel Smutný.

V Česku dlouhá léta neexistovalo žádné ocenění za klasickou hudbu. Napravily to až ceny Classic Prague Awards, které se letos udělovaly již druhým rokem, a to rovnou v několika kategoriích.

I čeští umělci patří mezi světovou špičku

Do soutěže se může přihlásit každý, kdo v daném roce působil v rámci stanovených kategorií. Jde o sólistický, komorní, orchestrální, vokální výkon a mnoho dalších. Speciální cenu uděluje také Česká televize, která celý večer dokumentovala. Záznam je možné zhlédnout na iVysílání.

Mezi nominovanými se objevily opravdové talenty v oblasti klasické hudby a vybrat ty nejlepší nebylo vůbec snadné. K oceněným se zařadil i pianista Ivo Kahánek, a to především za své provedení Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 Bohuslava Martinů, s nímž naši zemi reprezentoval na Mezinárodním festivalu Monte Carlo. Ocenění v kategorii Sólistický výkon mu předal Pavel Smutný.

Českou kulturu je potřeba podporovat

Advokát, filantrop a mecenáš Pavel Smutný je tím pravým člověkem, který by měl předávat ocenění tohoto druhu. Sám odmala miluje literaturu a hudbu. Stal se advokátem, nicméně svůj volný čas z velké části věnuje právě umění. Založil nadační fond Bohemian Heritage Fund, prostřednictvím nějž podporuje kulturní dění v ČR. Je také jednatelem Kruhu přátel opery Národního divadla nebo členem správní a dozorčí rady Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Sám byl za svou činnost již několikrát oceněn. Za své celoživotní dílo dostal v roce 2016 Cenu ministerstva kultury, loni byl francouzským velvyslancem jmenován rytířem Řádu umění a literatury. Ve svých aktivitách přitom nepolevuje, podporu kultury vnímá jako politický úkol.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 + 11 =