Domov

4 triky, jak udělat z vaší zahrady místo k relaxaci

Ať už vlastníte malou zahrádku u řadového domku či rozlehlou zahradu na chalupě, můžete se právem počítat mezi šťastlivce. Mít svůj kousek přírody, kde můžete trávit čas s rodinou a přáteli či jen tak sami relaxovat, je skutečně k nezaplacení.

Péče o zahradu je však skutečná dřina. A chcete-li z ní udělat skutečně příjemný koutek, aniž byste zároveň museli utrácet peníze za zahradní architekty, chce to zamyslet se a dobře plánovat. Přečtěte si čtyři triky, jak svou zahradu proměnit na místo klidu a pohody…

Pravidelná péče

Co si budeme povídat, upravená zahrada je vždycky výsledkem tvrdé práce. Chcete-li se na svém kousku zeleně cítit skutečně dobře, vězte, že bude potřebovat vaši pravidelnou péči. Ať už je to sekání trávníku, hrabání listí či zalévání, vaše zahrada se bez vás neobejde. Je nutné počítat s tím, že pěkná zahrada znamená pečlivou a hlavně pravidelnou práci – a to takřka po celý rok.

Správné nástroje

Kvalitní zahradní nářadí je základ. Stejně jako v kterémkoliv jiném odvětví lidského snažení, i v péči o zahradu platí, že investice do kvalitních nástrojů se vám mnohonásobně vyplatí. Ušetříte si totiž mnoho starostí a financí vynaložených na opravy rozbitého nářadí.

Skutečně dobré zahradní nářadí může být někdy opravdu nákladné. Proto se vyplatí sledovat ceny průběžně a mít vytipované kvalitní a zároveň cenově příznivé výrobce. Stejně tak podaří-li se vám nakoupit zahradní nářadí v nejrůznějších akcích a slevách, je to důvod hned k dvojnásobné radosti.

Zároveň pamatujte na to, že i zahradní nářadí má své limity a aby dlouho vydrželo, je třeba chovat se k němu šetrně. Aby nedocházelo ke korozi a zbytečnému opotřebení, je třeba ho především přes zimu uskladnit na suchém, mrazuvzdorném místě.

Dobře zorganizovaný úložný prostor

Každý domácí kutil vám jistě potvrdí, že není nad dobře uklizenou a zorganizovanou dílnu, ve které všechno rychle najdete. Stejně tak to platí i pro zahradu. Není nic horšího než shánět se při jarním úklidu po zahradních nůžkách nebo rukavicích a být nucen prohledat celý sklep, protože se přes zimu zkrátka někam ztratily. Místo abyste trávili čas zoufalým hledáním toho či onoho, je mnohem příjemnější si nářadí dobře zorganizovat a zbylý čas věnovat samotné péči o zahradu.

Tip: je chytré vyhradit si na „zahradní věci“ například určitou místnost ve sklepě nebo kout v garáži. Sem můžete dávat všechno od nářadí přes sekačku třeba až po koš na prádlo, sušíte-li ho v létě na zahradě. Budete mít jistotu, že je vše na svém místě a rychle po ruce.

Kvalitní venkovní nábytek

Mohlo by se to zdát jako maličkost, ale dobrý venkovní nábytek je pro kvalitní odpočinek nezbytný. Jeho výběru je dobré věnovat zvýšenou pozornost. Nejdůležitější je samozřejmě odolnost materiálu, ze kterého je vyroben – při pobytu na zahradě se může stát ledaco a správný venkovní nábytek by měl vydržet dětskou oslavu i náhlou průtrž mračen.

Neméně důležitý je však i design. Nábytek by neměl na zahradě působit jako pěst na oko, naopak do ní přirozeně zapadnout. Vhodné jsou přirozené, nijak křiklavé barvy, jako hnědá či zelená. Velmi elegantně bude působit nábytek v bílé barvě, ten je však náročnější na údržbu. Jako materiál dobře poslouží dřevo, chybu však neuděláte ani s kovovým nábytkem.

Myslete i na to, kde a jak venkovní nábytek uskladníte. Máte-li na věci ze zahrady vyhrazen jen malý prostor, je ideální pořídit si skládací soupravu, která při horším počasí či v zimě nezabere vevnitř moc místa.

Do zahrady je třeba neustále vkládat čas, peníze i energii. Každý správný zahradník však ví, že se mu při odpočinku na zahradě mnohonásobně vrátí.

Mohlo by zaujmout...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 − seven =